Професія Front-end розробника очима черкаських айтішників

Cherkasy IT Cluster разом із місцевими ІТ компаніями розпочинає новий спецпроект #ITCareers, спрямований на наближення ІТ середовища до життя міста. У ньому ми хочемо пояснювати простими словами, які можливості має ІТ галузь, які професії в ній є та які мінімальні знання потрібно мати для входження у індустрію.

Розпочинаємо із Front-end спеціаліста. Front-end - це візуальна частина сайту, з якою взаємодіє користувач. Саме цю частину і розробляє Front-end спеціаліст. Натомість за те, щоби при взаємодії відбувалася відповідь на запит, збереження даних, пошук, виведення результатів тощо, відповідає вже Back-end спеціаліст.

Що це за напрям?

Front-end - відносно не складний на перших етапах і перспективний напрям в ІТ сфері. Особливо привабливий він для початківців, які тільки починають знайомитися із веб-розробкою і хочуть далі пов'язати з нею свою кар'єру.

“Front-end розробник - це людина, яка вміло комбінує здатність написання ефективного коду і створення зручного, інтуїтивно зрозумілого дизайну”, - таке пояснення напряму дає Front-end developer компанії Everlabs Олексій Дмитренко.

 

“Зробити нереальне реальним і при цьому зробити це красиво”, - характеризує професію Front-end developer Junoir CMS Developer Ekreative Юлія Вдовенко. Також вона додає функції, які стоять перед таким спеціалістом: розроблення нових сайтів, підтримка/удосконалення/пошук помилок на існуючих проектах, верстання емейлів, лендінгів.

 

“Front-end професія -  це доволі розширений напрям, де ти маєш можливість працювати з JavaScript і з логікою суто своєї сторінки з використанням NodeJS, різних фреймворків як Angular, React, або створювати інтернет-магазин сторінку, де ти будеш викoристовувати різну кількість бібліотек, займатися її оптимізацією, верстати, збирати проект тощо, - окреслює специфіку проектів Front-end розробник компанії Default Value Андрій Близнюк. - Завдання бувають різні: від створення сторінки до її оптимізації. Окрім цього, твоя робота повинна мати гарний вигляд не лише для очей користувача, а й для тих, хто ще буде працювати з твоїм кодом, тому правильно побудована структура проекту, читабельний код є також головним ключем у цьому напрямі”.

 

“Професія Front-end розробника - це завжди вирішення цікавих і складних завдань, пошук нових ідей і рішень, пов’язаних із розробкою користувацького інтерфейса, - зазначає Front-end Developer компанії Ekreative Богдан Кухаренко. - Завдання можуть бути різноманітними, все залежить від побажань клієнтів. Але якщо дивитися в цілому, то це розробка Front-end частини сайтів і їхня адаптація під різні пристрої (планшети, смартфони). Якщо ж працювати з різними CMS, то досить часто потрібно реалізовувати свій функціонал, якого немає в CMS за замовчуванням”.

Які знання потрібно мати?

Поріг для входження у професію доволі невисокий.

Насамперед “новачку” потрібні впевнені знання мов програмування HTML, CSS і JavaScript. Не завадить також розуміння основ роботи з системою контролю версій GIT. Звісно, не обійтися без знання англійської мови.

“Але розуміти процес і писати самому - це суттєва різниця. Тому подальші кроки новачка фронтенда - це вивчення мінімум одного фреймворка (Angular, React, Vue тощо), глибоке занурення у принципи побудови та оптимізації веб-сторінок, вивчення базових понять дизайну і практика, практика, практика”, - наголошує Junior Front-end developer компанії SPD-Ukraine Дмитро Шаповалов.

Розвиток девелопера неможливий без постійного бажання вчитися, додає Front-end Developer компанії Ekreative Богдан Кухаренко.

“Якщо ви хочете працювати Front-end розробником, то обов’язково потрібно знати HTML5 і CSS, також потрібно знати один або кілька препроцесорів CSS: SASS або LESS. Крім того, обов’язково потрібно мати базові знання про клієнт-серверну архітектуру і про те, як вона працює. Ще потрібно знати JavaScript та один або кілька його фреймворків. Якщо ж ви хочете працювати з CMS, то потрібно мати впевнені знання в PHP. Великим плюсом буде вміння працювати з системами контролю версій (CVS), таких як GitHub, GitLab і тому подібні; знання фреймворку Bootstrap 4 та систему побудови завдань для розробки Gulp. Також досить важливим є вміння правильно гуглити, формувати запити, щоб швидко знаходити потрібну інформацію або навіть інколи готові рішення. І головне - потрібно мати бажання і мотивацію постійно вчитись і розвиватись”, - додає Богдан.

Де вчитись?

Для розуміння бази хорошим плюсом буде проходження курсів програмування. Наприклад, GeekHub, а також використовувати можливості, які надають самі ІТ компанії - хакатони, лекції, майстер-класи.

Сьогодні всі великі місцеві ІТ компанії також мають власні курси, на яких можна повчитись. Серед таких - Masters Academy (Master of Code), SPD-University (SPD-Ukraine), Lektorium (eKreative), Interlink InCamp тощо. Набір на участь у проектах відбувається на підставі конкурсного відбору наприкінці літа, тож час підготуватися ще є.

 

Отримував технічну освіту в Черкаському політехнічному технікумі за спеціальністю "Розробка програмного забезпечення, надалі навчався в ЧДТУ по напряму "Інженерія програмного забезпечення", нині продовжую навчання в ЧДТУ на магістра за напрямом "Інженерія програмного забезпечення". Також проходив курси на GeekHub Frontend + CMS, - розповідає про свою освіту Front-end розробник компанії Default Value Андрій Близнюк.

 

Почав свій шлях в IT з курсу JavaScript на Geekhub. Він допоміг мені отримати базові поняття про фронтенду. Поглиблення теорії і основна практика чекали мене на наступному курсі SPD-University. Домашня практика і безпосередньо інтернатура на базі компанії SPD допомогла зміцнити і проявити отримані раніше навички, - каже Junior Front-End Developer SPD-Ukraine Дмитро Шаповалов.

 

Навчався в університеті на факультеті інформаційних технологій і систем в Черкаському державному технологічному університеті, успішно закінчив 7 сезон GeekHub, брав участь у Kreative Hackathon 2018 (eKreative), на якому зайняв 1 місце. Ну і, звичайно, безліч годин практики в тому напрямі, в якому я хотів працювати, - говорить Front-end Developer компанії Ekreative Богдан Кухаренко.

 

Вища економічна освіта привела в нікуди... Тому знайшов можливість навчитися чомусь новому на GeekHub, 5-й сезон. Спасибі Олександру Тіняєву, було нереально складно, але завдяки цьому зараз я роблю набагато цікавіші речі, ніж я міг собі уявити, - каже Junior Front-End Developer SPD-Ukraine Дмитро Шаповалов.

 

Переваги та недоліки напряму

Серед переваг напряму черкаські ІТ спеціалісти називають такі:

 • висока динаміку розвитку;
 • велика кількість доступних розробнику інструментів;
 • широкий спектр завдань;
 • висока потреба в Front-end фахівцях.

Із переваг випливають і недоліки:

 • великий обсяг необхідних знань;
 • значна кількість інструментів, які вимагають глибокого вивчення;
 • потреба в навичках, пов'язаних не лише з безпосереднім написанням коду, але і правильною візуалізацією реалізованого функціоналу.

Напрямок молодий, постiйно розвивається, звiдси висновок - мої навички завжди користуватимуться попитом. Ще одна перевага - необхiднiсть у постiйному розвитку та прокачуванню навичок і знань у нових технологіях, які стрімко розвиваються. Водночас із цієї переваги випливає і головний недолік напряму: якщо зупинишся у розвитку, в недалекому майбутньому (півроку, а то і менше) залишишся далеко за бортом ІТ-технологій, - говорить Full stack розробник, Team Lead компанії Default Value Олександр Лемiщенко.

Ще одна перевага - велике ком'юніті та значний масив інформації, говорить Front-end Developer компанії Default Value Андрій Близнюк.

Перевагами напряму є дуже велике ком'юніті, тому будь-які питання можна вирішити за допомогою stack overflow, наявність великої кількості бібліотек/фреймворків, які набагато поліпшують роботу. Щодо недоліків - розвиток напряму настільки швидкий, що не встигаєш прослідкувати за всіма новими тенденціями, наявність великої кількості бібліотек не завжди дає можливість вирішити певні проблеми, - говорить Андрій.

 

Перевагою є те, що немає меж розвитку, дуже багато технологій, методик, які можна пробувати, вивчати, розвиватися... Однак це одночасно є і недоліком... Часто доводиться просто поверхнево "нахапатись" знань у чомусь, щоб зробити "Hello World" і на цьому закінчити. І відразу ж почати вивчати щось ще. Але все ж головне те, що роботу фронт-енду видно завжди візуально, і це круто, - переконаний Front-end developer Everlabs Олексій Дмитренко.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Теги

Про кластер

Люди, котрі стоять на варті кластеру
 • Микола Кудрявцев
  Голова правління

 • Віктор Євпак
  eKreative

 • Олег Пасько
  Everlabs

 • Олександр Садовський
  SPD Ukraine

 • Володимир Дибенко
  AOG

 • Нік Курат
  GeekHub

 • Богдан Халяпін
  SPD Ukraine

 • Альона Лісіцина
  MasterOfCode

Декілька слів про нас та нашу діяльність

«Черкаси ІТ кластер», як громадська спілка, була утворена на початку квітня 2015 року. Мета такого об’єднання – пупуляризація галузі, об’єднання зусиль для розробки спільних проектів, налагодження діалогу із владою та суспільством. Створення такої спілки сприятиме тому, щоб суспільство та влада помітили спеціалістів цієї професії, щоб ІТ-бізнес вівся цивілізовано.

Нині ГС «Черкаси ІТ-кластер» відкрита до приєднання нових учасників. Співзасновники кластеру роблять ставку на освітні проекти, збираються популяризувати галузь, щоб якомога більше школярів та їхніх батьків дізналися про переваги IT-професій і віддавали дітей навчатися саме в ІТ-індустрію. Місцеві ІТ-спеціалісти також планують працювати над проектами для розвитку міста.

20 травня був підписаний меморандум про співпрацю між обласною та міською владами, «Черкаси ІТ кластером» та фіскальною службою Черкаської області.

Наша місія
 • 1Бути провідниками розвитку ІТ галузі в Черкасах
 • 2Представляти ІТ галузь в суспільстві і владі
 • 3Згуртувати ІТ-спеціалістів у Черкасах та області
 • 4Покращувати якість ІТ-освіти у вишах та школах
Наші відео матеріали

Про кластер

 • НАША МІСІЯ
  • 1Бути провідниками розвитку ІТ галузі в Черкасах
  • 2Представляти ІТ галузь в суспільстві і владі
  • 3Згуртувати ІТ-спеціалістів у Черкасах та області
  • 4Покращувати якість ІТ-освіти у вишах та школах
 • Наші відео матеріали
 • Люди, котрі стоять на варті кластеру
  • Віктор Євпак
   eKreative

  • Олег Пасько
   Everlabs

  • Олександр Садовський
   SPD Ukraine

  • Володимир Дибенко
   AOG

  • Нік Курат
   GeekHub

  • Богдан Халяпін
   SPD Ukraine

  • Богдан Сергієнко
   Master of Code Global

  • Сергій Цибровський
   GDG Cherkasy

  • Артем Москаленко
   Default Value

  • Сергій Слєпченко
   InterLink

  • Сергій Кондратюк
   QuartSoft

  • Геннадій Азаренков
   Codenvy

  • Олександр Галушка
   Active Bridge

  • Андрій Осіпов
   Visual Craft

 • декілька слів про нас та нашу діяльність

  «Черкаси ІТ кластер», як громадська спілка, була утворена на початку квітня 2015 року. Мета такого об’єднання – пупуляризація галузі, об’єднання зусиль для розробки спільних проектів, налагодження діалогу із владою та суспільством. Створення такої спілки сприятиме тому, щоб суспільство та влада помітили спеціалістів цієї професії, щоб ІТ-бізнес вівся цивілізовано.

  Нині ГС «Черкаси ІТ-кластер» відкрита до приєднання нових учасників. Співзасновники кластеру роблять ставку на освітні проекти, збираються популяризувати галузь, щоб якомога більше школярів та їхніх батьків дізналися про переваги IT-професій і віддавали дітей навчатися саме в ІТ-індустрію. Місцеві ІТ-спеціалісти також планують працювати над проектами для розвитку міста.

  20 травня був підписаний меморандум про співпрацю між обласною та міською владами, «Черкаси ІТ кластером» та фіскальною службою Черкаської області.